reactor.pl

reactor.pl

Profesjonalny etykieta email: Jak zaczynać i zakończyć maila

Profesjonalny etykieta email: Jak zaczynać i zakończyć maila

W świecie profesjonalnych kontaktów, drobnymi szczegółami zdobywa się wielkie zwycięstwa. Tak, mówimy tutaj o sztuce pisania maili – zdaje się błahej, a jednak niezwykle istotnej w codziennej komunikacji biznesowej. To...
Tekst przeczytasz w ok. 5 minut.

Udostępnij artykuł

W świecie profesjonalnych kontaktów, drobnymi szczegółami zdobywa się wielkie zwycięstwa. Tak, mówimy tutaj o sztuce pisania maili – zdaje się błahej, a jednak niezwykle istotnej w codziennej komunikacji biznesowej. To niemal jak dawanie pierwszego wrażenia – nie można zrobić tego dwa razy. A czy jest coś bardziej kruszącego niż email zaczynający się od „Cześć”, wysłany do przyszłego pracodawcy, czy kończący się chaotyczną „burzą” myśli zamiast profesjonalnie sformułowanej myśli kończącej? Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tematowi profesjonalnej etykiety email. Jak zacząć, jak zakończyć, jak stworzyć dobre pierwsze wrażenie i podtrzymać je do końca – przygotuj się na fascynującą podróż po etykiecie email. Bez długich monologów, zaczynajmy!
Email writing

Rola właściwego rozpoczęcia i zakończenia emaila

Poprawne rozpoczęcie i zakończenie e-maila stanowią kluczowe aspekty, które mogą wpłynąć na odbiór naszej wiadomości przez adresata. Profesjonalny sposób korespondencji elektronicznej to nie tylko odzwierciedlenie dobrych manier, ale wynika także z praktyczności – znacznie zwiększa szanse na otrzymanie odpowiedzi oraz umożliwia budowanie pozytywnych relacji z odbiorcą. Ten aspekt etykiety jest ważny zarówno w środowisku biznesowym, jak i w prywatnej korespondencji, dlatego warto znać powszechnie przyjęte zasady i zasady dotyczące tego, jak zacząć maila i jak go zakończyć.

Nawigowanie w mailu: jak zacząć?

Twój e-mail to Twoja wizytówka. Pierwsze wrażenie ma kluczowe znaczenie, a pierwsze zdanie Twojego e-maila może w dużej mierze decydować o tym, jak zostanie odebrane. Jak zatem profesjonalnie rozpocząć maila?

Nieodpowiednie rozpoczęcie maila

Unikaj rozpoczynania od „Witam” – jest to zwrot, który może być uznany za zbyt ogólnikowy lub nieodpowiedni w formalnej korespondencji. Zamiast tego, skorzystaj z bardziej specyficznych form.

Wybrane formalne zwroty rozpoczęcia:

  • Dzień dobry Panie/Pani, – zwrot uniwersalny i zawsze bezpieczny, stosowany niezależnie od pory dnia.
  • Szanowny Panie/Szanowna Pani, – klasyczne, bardzo formalne przywitanie, odpowiednie w korespondencji z nieznanymi osobami, na przykład z klientem czy przełożonym.
  • Szanowni Państwo, – stosowane, gdy email jest kierowany do większej grupy osób.

Podsumowanie i konkluzja: jak skutecznie zakończyć maila?

Zakończenie maila: znaczenie

Sposób zakończenia maila ma znaczące znaczenie – ostatnie zdanie lub akapit, może pozostawić po sobie dobre wrażenie i zachęcić do dalszej komunikacji.

Sugestie co do zwrotów zakończenia:

  • Z wyrazami szacunku, – wyraża duże szacunek do adresata, stosowany w formalnej korespondencji.
  • Z poważaniem, – odpowiedni wybór na zakończenie formalnych emaili, zwłaszcza w relacjach biznesowych.
  • Pozdrawiam, – mniej formalny, ale nadal akceptowalny zwrot, który może być używany w nieco swobodniejszej korespondencji służbowej i prywatnej.

Podsumowując, odpowiednie rozpoczęcie i zakończenie maila to nie tylko kwestia uprzejmości. Jest to narzędzie wpływające na skuteczność i profesjonalizm komunikacji, jest też kluczem do budowania relacji interpersonalnych, zarówno w sferze biznesowej, jak i osobistej. Dlatego zawsze warto dostosować język do charakteru sytuacji oraz stopnia formalności relacji z adresatem.

Pamiętaj,że dobre zakończenie jest ważne nie tylko na końcu maila, ale również na końcu innych dokumentów, takich jak np. CV. Przykładem może być „jak zakończyć maila z CV”. Jak widać, umiejętność odpowiedniego rozpoczęcia i zakończenia wiadomości to podstawa, nie tylko w przypadku emaili, ale również w innych sytuacjach, np. na randce, czy nawet podczas dekorowania domu i zastanawiasz się jak zakończyć tapetę, wianek czy makramę.

Zatem warto jest wiedzieć, nie tylko jak zacząć i zakończyć e-mail, ale także jak założyć gmaila lub innego maila, aby móc w pełni skorzystać z możliwości, jakie daje nam internet.
Email writing

Właściwe rozpoczęcie i zakonczenie maila może znacznie wpływać na odbiór naszej wiadomości przez adresata, jak również zwiększać szanse na uzyskanie odpowiedzi. W biznesie i prywatnej korespondencji zaleca się unikać ogólnikowych zwrotów takich jak „Witam”, na rzecz bardziej specyficznych form, takich jak „Dzień dobry Panie/Pani,” czy „Szanowny Panie/Szanowna Pani,”. Równie ważne jest umiejętne zakończenie wiadomości – ostatnie zdanie lub akapit, mogą pozostawić dobre wrażenie i zachęcić do dalszej komunikacji. Sugerowane zwroty końcowe to „Z wyrazami szacunku,”, „Z poważaniem,”, lub mniej formalne „Pozdrawiam,”.

Pamiętajmy, że podobne zasady dotyczą nie tylko emaili, ale także innych dokumentów, takich jak CV. Do ich skutecznego zakończenia ważne jest dostosowanie języka do charakteru sytuacji oraz stopnia formalności relacji z adresatem.

Jeśli dopiero planujesz założyć swoje konto email na Gmailu lub inną platformę pocztową, warto dowiedzieć się więcej na temat możliwości, jakie daje nam internet w tym zakresie.

Jeżeli jesteś zainteresowany tematyką technologii i komunikacji, polecamy również inne materiały na naszym portalu: Kompletny przewodnik jak doładować Player oraz inne popularne serwisy i sieci, To, ile kosztuje MacBook i inne popularne urządzenia oraz Rozszyfrowanie technologii smartfona: co to jest HDR i inne funkcje w twoim telefonie. Zachęcamy do lektury!

reactor.pl

Czytaj również

© Copyright 2023-2024 reactor.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.